fizjoterapia - pijawki - akupunktura
Pijawki Lekarskie
Terapia pijawkami lekarskimi to tradycyjna forma leczenia, stosowana po dziś dzień. Dzięki odkrytym właściwościom pijawek, znalazły one zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny i terapii komplementarnych min chirurgii tkanek miękkich, transplantologi, kardiologii, fizjoterapii czy naturopatii. Niniejsza broszura ma na celu przedstawić zalety hirudoterapii oraz opisać jak wygląda zabieg w formie pytań i odpowiedzi.

Czym Jest terapia pijawką lekarską?
Terapia pijawką lekarską to metoda lecznicza, polegająca na wykorzystywaniu pijawek leczniczych tak aby poprawić stan zdrowia. Bezpośrednim polem oddziaływania pijawek jest krew i układ naczyniowy, czyli układ związany z najważniejszą tkanką łączną w organizmie. Krew ma za zadanie dbać o równowagę wewnętrzną organizmu, transportować najważniejsze substancje metaboliczne.
Czy terapia pijawką lekarską to alternatywna metoda leczenia?
Terapia pijawką lekarską to nie jest alternatywna metoda lecznicza. Pijawki lekarskie zostały dopuszczone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków jako produkt leczniczy. Ponadto, terapia pijawkowa jest sklasyfikowana w międzynarodowym spisie procedur medycznych ICD-9. Pijawki są od dawna stosowane w szpitalach, w prywatnych klinikach medycyny estetycznej i gabinetach terapeutycznych.
Na jakie problemy stosuje się pijawki Lekarskie?
Oto niektóre dolegliwości przy których warto wspomagać leczenie pijawkami lekarskimi.
-
Układ krążenia
-żylaki
-zakrzepica
-choroba wieńcowa
-obrzęki limfatyczne
-profilaktyka zawałowa
-
Układ trawienny
-idiopatyczne bóle brzucha
-zapalenia układu pokarmowego
-zaparcia, biegunki
-
Choroby uroginekologiczne
-bolesne miesiączki
-endometrioza
-bezpłodność
-nietrzymanie moczu
-
Bóle głowy
-migreny
-napięciowe bóle głowy
-bóle głowy związane z niedokrwieniem
-
Bóle stawowe
-bóle reumatoidalne stawów
-urazy stawów
-zmiany zwyrodnieniowe
-
Objawy psychosomatyczne
-przewlekłe zmęczenie
-objawy depresyjne i nerwicowe
-zaburzenia snu
W jaki sposób działają pijawki?
Najważniejszym czynnikiem zabiegu z wykorzystaniem pijawek lekarskich są substancje lecznicze którymi pijawki oddziałują na nasz organizm. Substancje lecznicze produkowane przez pijawki dzielą się na grupy i oddziałują na wiele poziomów w organizmie. Poniżej przedstawione są najważniejsze substancje oraz ich właściwości.
Substancje przeciwzakrzepowe
-Hirudyna – w wielu przypadkach skuteczniejsza niż heparyna
-hirustazyna
-apyraza – zmniejsza lepkość krwi
-gilantyna – ma też działanie anty przerzutowe
Substancje powodujące rozkład tłuszczu i holesterolu
-lipazy
-esterazy
Substancje przeciwzapalne
-Eglina – silna substancja przeciwzapalna. Wykazano jej skuteczność w leczeniu wrzodów śródbłonka jelit i posocznicy.
Substancje rozkładające skrzepy
-Hementyna – zapobioega powstawaniu skrzepów a także rozkłada już powstałe skrzepy
-Destabilaza
substancje regulująca ciśnienie krwi i naczynia krwionośne
-Prostaglandyna – oprócz powyższej cechy, bierze udział w regulacji cukru we krwi, a także oddziałuje na mięśniówkę macicy, co ma znaczenie np. w endometriozie.
Antybiotyki
-Hialuronidaza
-Chloromecytyna
Neurotransmitery, substancje zwiększające przepuszczalność przez błony komórkowe oraz hormony.
Jakie będą główne efekty i cele zabiegu pijawkami lekarskimi?
-Profilaktyka zawału serca
-profilaktyka udaru mózgu
-obniżenie cholesterolu
-poprawa parametrów gęstości i lepkości krwi
-poprawa morfologii krwi
-zmniejszenie lokalnych i ogólnych stanów zapalnych
-przyspieszenie krążenia limfy
-poprawa funkcji detoksykacyjnych organizmu
-wpływ na wszystkie układy organizmu
Czy pijawki są bezpieczne?
Tak. Zabieg pijawkami lekarskimi jest bezpieczny. Pijawki używane podczas zabiegu są jednorazowe i pochodzą z certyfikowanego laboratorium specjalizującym się w produkcji pijawek do szpitali i gabinetów. Pijawki po zabiegu są utylizowane i zabierane przez firmę zajmującą się odbiorem odpadów medycznych.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu pijawkami lekarskimi?
Przeciwwskazania do zabiegu hirudoterapii to:
-anemia
-ciąża
-stany nowotworowe zwłaszcza zaawansowane
-zapalenie otrzewnej
-wewnętrzne krwotoki
-bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych i alkoholu
Czy leki są przeciwwskazaniem do zabiegu hirudoterapii?
Leki nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Stosowanie leków przeciwzakrzepowych też nie jest przeciwwskazaniem ani nie należy zaprzestania przyjmowania tych leków na czas zabiegu.
Możliwe powikłania po zabiegu:
-rumień uczuleniowy, swędzenie, stwardnienie tkanki w okolicy zabiegu – zdarza się bardzo rzadko, pojawia się zwłaszcza u osób z niewydolnym mikro-krążeniem. Samoistnie przechodzi po kilku dniach. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie wyciągu z kasztanowca (np. Venomax active)
-ślady po pijawkach – u niektórych osób synteza kolagenu w skórze przebiega wolniej. Jest to uwarunkowane genetycznie. W związku z tym mogą pojawić się małe ślady. Jeżeli jest możliwość to należy wybierać miejsca zabiegowe które będą mniej widoczne.
-Zakażenie bakteryjne – w literaturze opisano kilka przypadków zakażeniem bakterii aeromonas. Stosowanie jednorazowych pijawek z pewnego źródła minimalizuje ryzyko powikłania w postaci zakażenia do zera.
Na jakie miejsca stosuje się pijawki?
Pijawki lekarskie można stosować prawie na całe ciało. Jednak są miejsca predysponowane do tego, które dają najlepszy efekt leczniczy oraz zmniejszają ryzyko śladów po zabiegowych.
Krwawienie po zabiegowe
Po zabiegu w miejscu przystawienia pijawek występuje krwawienie. Intensywność zależy od wielu czynników, zazwyczaj jest to powolne sączenie się. Skład przesączu to limfa i krew oraz składniki metaboliczne o dużo mniejszym stężeniu niż krew naczyniowa. Jest to efekt jak najbardziej porządany, ponieważ krwawienie ogólnie zmniejsza gęstość i lepkość krwi oraz poprawia cyrkulacje krwi zwłaszcza w okolicy zabiegowej. Krwawienie utrzymuje się zazwyczaj do 24 godzin, w skrajnych przypadkach do 48.
Opatrunki
Po zabiegu na okolice pracy pijawek nakładane są opatrunki. Bezpośrednio na rankę nakłada się gazik opatrunkowy, a na gazik chłonne podkłady np. podkład poporodowy bella. Opatrunek powinien być dokładnie zaklejony dookoła, np. plastrem opatrunkowym do cięcia. Najbardziej uniwersalny rozmiar to 15 cm x 10m. W przypadku gdyby doszło do przeciekania, należy opatrunek wymienić.
Ranki po zabiegowe
Ranki po zabiegu należy zasłonić plastrem opatrunkowym przez 1-2 dni aby je ochronić przed podrażnieniem np. odzieżą. Aby przyspieszyć gojenie można stosować maść np. Sutricon.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem należy zadbać o higienę, oraz nie stosować mocno zapachowych kosmetyków. Należy też ubrać się w luźną odzież, najlepiej taką, której nie będzie szkoda w przypadku przecieknięcia opatrunku.
Czas trwania zabiegu – ok 70 min
Częstotliwość zabiegów jest zależna od indywidualnej oceny i stanu zdrowia oraz dolegliwości, ale ogólnie przyjmuje 10-12 zabiegów w odstępie 1-2 tygodni, w połączeniu z terapią manualną np. terapią wisceralną oraz akupunkturą.